17 Aprile 2021 18:21

Annies 2021: dominano “Soul” e “Wolfwalkers”, “Hilda” spicca tra i serial

Sono stati assegnati ieri sera i riconoscimenti per la 48. edizione degli Annie Awards, dedicati al campo dell’animazione e conferiti ogni anno dai membri della ASIFA-Hollywood, la sezione di Hollywood della “Association Internationale du Film d’Animation“:

Best Feature:
Soul / Pixar Animation Studios

Best Indie Feature:
Wolfwalkers / Cartoon Saloon; Melusine Productions for Apple/GKIDS

Best Special Production:
The Snail and the Whale / Magic Light Pictures

Best Short Subject:
Souvenir Souvenir / Blast Production

Best Sponsored:
There’s a Monster in my Kitchen / Cartoon Saloon, Mother

Best TV/Media – Preschool:
The Adventures of Paddington
Episode: Paddington Digs a Tunnel to Peru / Blue-Zoo Animation Studio and Nickelodeon Animation Studio

Best TV/Media – Children:
Hilda
Episode: Chapter 9: The Deerfox / Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks

Best TV/Media – General Audience:
Genndy Tartakovsky’s Primal
Episode: Coven Of The Damned / Cartoon Network Studios

Best Student Film:
La Bestia
Student Director: Marlijn Van Nuenen, Ram Tamez, Alfredo Gerard Kuttikatt / School: Gobelins, l’école de l’image

Best FX for TV/Media:
Jurassic World: Camp Cretaceous
Episode: Welcome to Jurassic World
Production Company: DreamWorks Animation
FX Production Company: Dreamworks Animation and CGCG Inc.
Emad Khalili, Ivan Wang, Chris Wombold, Kyle Goertz, Kathy D. Tran

Best FX for Feature:
Soul
Production Company: Pixar Animation Studios
FX Production Company: Pixar Animation Studios
Tolga Göktekin, Carl Kaphan, Hiroaki Narita, Enrique Vila, Kylie Wijsmuller
48th Trophy Winner

Best Character Animation – TV/Media:
Hilda
Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks
David Laliberté

Best Character Animation – Feature:
Soul
Pixar Animation Studios
Michal Makarewicz

Best Character Animation – Live Action:
The Mandalorian
Production Company: Lucasfilm
FX Production Company: Image Engine
Nathan Fitzgerald, Leo Ito, Chris Rogers, Eung Ho Lo, Emily Luk

Best Character Animation – Video Game:
Marvels Spider-Man Miles Morales
Insomniac Games
Brian Wyser, Michael Yosh, Danny Garnett, David Hancock

Best Character Design – TV/Media:
Amphibia
Episode: The Shut-In!
Disney TV Animation
Joe Sparrow

Best Character Design – Feature:
Wolfwalkers
Cartoon Saloon/Melusine Productions for Apple/GKIDS
Federico Pirovano

Best Direction – TV/Media:
Genndy Tartakovsky’s Primal
Episode: Plague Of Madness
Cartoon Network Studios
Genndy Tartakovsky

Best Direction – Feature:
Wolfwalkers
Cartoon Saloon/Melusine Productions for Apple/GKIDS
Tomm Moore, Ross Stewart

Best Music – TV/Media:
Star Wars: The Clone Wars
Episode: Victory and Death
Lucasfilm Animation
Kevin Kiner

Best Music – Feature:
Soul
Pixar Animation Studios
Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

Best Production Design – TV/Media:
Shooom’s Odyssey
Picolo Pictures
Julien Bisaro

Best Production Design – Feature:
Wolfwalkers
Cartoon Saloon/Melusine Productions for Apple/GKIDS
María Pareja, Ross Stewart, Tomm Moore

Best Storyboarding – TV/Media:
Looney Tunes Cartoons
Warner Bros. Animation
Andrew Dickman

Best Storyboarding – Feature:
Soul
Pixar Animation Studios
Trevor Jimenez

Best Voice Acting – TV/Media:
Tales of Arcadia: Wizards
Episode: Our Final Act
DreamWorks Animation
David Bradley (Merlin)

Best Voice Acting – Feature:
Wolfwalkers
Cartoon Saloon/Melusine Productions for Apple/GKIDS
Eva Whittaker (Mebh Óg MacTíre)

Best Writing – TV/Media:
Big Mouth
Episode: The New Me
Netflix
Andrew Goldberg, Patti Harrison, Andrew Goldberg

Best Writing – Feature:
Soul
Pixar Animation Studios
Pete Docter, Mike Jones, Kemp Powers

Best Editorial – TV/Media:
Hilda
Episode: Chapter 9: The Deerfox
Hilda Productions Limited, a Silvergate Media Company, Netflix Inc. and Mercury Filmworks
John McKinnon

Best Editorial – Feature:
Soul
Pixar Animation Studios
Kevin Nolting, Gregory Amundson, Robert Grahamjones, Amera Rizk